Ekonomi

Sri Lanka Parlamentosu Yolsuzlukla Mücadele Yasasını Kabul Etti

Sri Lanka parlamentosu, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ekonomik toparlanma planının ön koşullarından biri olarak sunulan yolsuzlukla mücadele çabalarına ilişkin bir maddeyi kabul etti.

IMF’nin yaklaşık 3 milyar dolarlık kurtarma paketinin ön koşullarından biri olan yolsuzlukla mücadele yasası Sri Lanka parlamentosunda oylandı.

225 üyeli parlamentoda oybirliğiyle kabul edilen yasa, rüşvet ve yolsuzluğun önlenmesini, şeffaflığı ve hesap verebilirliği artırmayı ve halkın ülke hükümetine olan güvenini artırmayı amaçlıyor.

Sri Lanka’nın 83 milyar doları aşan toplam borcunun 41,5 milyar doları dış, 42,1 milyar doları da iç borçtan oluşuyor.

Sri Lanka’daki durum

Ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka’da eski Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, maddi durum ve akaryakıt sorunu nedeniyle artan protestoların ardından 13 Temmuz 2022’de ailesiyle birlikte ülkeyi terk etti.

Rajapaksa istifa mektubunu 14 Temmuz 2022’de e-posta ile gönderdi. Sri Lanka Meclisi’nde 20 Temmuz 2022’de yapılan oylamada Daimi Devlet Lideri ve Başbakan Ranil Wickremesinghe, ülkenin yeni devlet lideri seçildi.

Tarihinin en kötü ekonomik kriziyle karşı karşıya kalan Sri Lanka, 2022 yılında Dünya Bankası’ndan 600 milyon dolarlık kredi aldı.

Sri Lanka’nın Çin’e yaklaşık 7 milyar dolar, Hindistan’a ise yaklaşık 1 milyar dolar borcu olduğu biliniyor.

Şubat ayında her iki ülke de kredilerini yeniden yapılandırma konusunda anlaşarak Sri Lanka’ya geri ödemesi için daha fazla zaman tanıdı.

Mart ayında IMF, Genişletilmiş Fon Kolaylığı kapsamında Sri Lanka için 2,9 milyar dolarlık bir kurtarma paketini onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu