Haber

İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi son yolculuğuna uğurlandı

İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi, son yolculuğuna Milano’daki Duomo Katedrali’nde düzenlenen devlet töreniyle uğurlandı.

İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi, 5 Nisan’da akciğer enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan sonra 12 Haziran’da 86 yaşında öldü. Berlusconi, Milano’daki Duomo Katedrali’nde düzenlenen devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Berlusconi’nin tabutu katedrale getirilirken, “Silvio her zaman başkanımız olacak” sloganları atıldı.

Külleri türbede muhafaza edilecek

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Macaristan Cumhurbaşkanı Viktor Orban ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani gibi binlerce kişinin katıldığı devlet töreninin ardından Berlusconi’nin naaşı Villa San Martino’ya götürülerek krematoryumda yakılacak. . Berlusconi’nin külleri, Valenziano Panta Rei Krematoryum Tapınağı’nda yapılacak işlemin ardından, heykeltıraş Pietro Cascella’nın 1990’ların başında İtalya’nın kuzeyindeki Arcore kasabasındaki villasının yerine yaptırdığı mozolede saklanacak.

Berlusconi dört dönem başbakanlık yaptı.

Forbes’a göre yaklaşık 6 milyar avroluk servetiyle İtalya’nın en zengin işadamları arasında yer alan Berlusconi, ilk kez 1994 yılında başbakan olarak göreve başladı ve 2011 yılına kadar 4 dönem başbakanlık yaptı. Milan, İtalya’nın en değerli kulüplerinden biri.

Adı skandallara karışan Berlusconi, 2013 yılında 17 yaşındaki bir dansçıyla para karşılığında cinsel ilişkiye girmek ve görevini kötüye kullanmakla suçlanarak 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Aynı olayda piyanist Danilo Mariani’ye rüşvet vermekle suçlanan Berlusconi, 2021 yılında bu davadan da beraat etmişti.

Silvio Berlusconi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 yılında evlenen oğlu Bilal Erdoğan’ın nikah şahidi oldu. – MILAN

haberpervari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu