Haber

İstanbul’un Savaştan Sonra Avrupa’nın Yaşanabilir Şehirler Listesinde Kiev’e Gelmesi Ne Kadar Gerçekçi?

The Economist çatısı altında yer alan Economist İstihbarat Birimi tarafından hazırlanan yaşanabilir şehirler endeksinde İstanbul, Kiev’den sonra en yaşanabilir ülke seçildi. Ancak birçok şehrin listede karşılaştırma dışı kalması dikkat çekiyor. Detaylar haberimizde!

İstanbul’un şu anda savaş halinde olan Kiev’den sonra en az yaşanabilir şehir seçildiği iddiaları sosyal medyada ve Türk basınında çok sık dönüyor.

Ekonomist İstihbarat Birimi, dünyanın dört bir yanından gelen bilgileri bir araya getirerek yaşanabilir 173 şehrin listesini yayınladı.

Endeks hazırlanırken kentin kültürü ve çevresi, eğitim, sağlık hizmetleri, altyapısı ve istikrarı beş alanda puanlama esas alındı.

Yaşanabilir şehirler listesinde ilk 10’a giren ülkeler ise şöyle: Viyana, Kopenhag, Melbourne, Sidney, Vancouver, Zürih, Calgary, Cenevre, Toronto, Osaka ve Auckland.

Douala, Kiev, Harare, Dhaka, Port Moresby, Karaçi, Lagos, Cezayir, Trablus ve Şam yaşam standartları açısından dünyada yaşanabilir şehirler sıralamasında son sıralarda kalan ülkeler oldu.

Çeşitli haber sitelerinde yer alan Avrupa’da yaşanabilir şehirler sıralamasında İstanbul’un Kiev’den sonra ikinci sırada yer alması dikkat çekti.

Şehirlerin yaşam standartlarının kıyaslandığı bu listede birçok Avrupa ülkesinin bu kıyaslamaya tabi olmadığı görülüyor.

Savaşın harap ettiği Ukrayna’nın birçok şehrinin ve hatta ekonomisi gelişmemiş Balkan ülkelerinin şehirlerinin bile listede yer almadığı ve listenin doğruluğu tartışmalı olduğu görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu