Haber

İstanbul depremi unuttu: 6 ayda sıfıra düştü

Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Türkiye’nin birçok ilinde bina dayanıklılık testi taleplerinde rekorlar kırıldı. “Evim depremde yıkılır mı?”, “Binam sağlam mı?” Sorularına yanıt arayanlar, ‘Depreme Dayanım Testi’ yapan belediyelerin, lisanslı mühendislik firmalarının ve üniversitelerin kapılarını çaldı.

Ancak depremden altı ay sonra insanlara deprem gerçeğini unutturdu. İBB’nin ücretsiz olarak yaptırdığı yapı dayanıklılık testi ile özel kuruluşlar tarafından yaptırılan yapı dayanıklılık testlerine olan talep büyük oranda azaldı.

Milliyet’ten Gülden Çoktan’ın haberine göre;İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe şu açıklamalarda bulundu:

“Depremden sonra günde 22 bini aştığımız günler oldu. Nisan ayı itibariyle bu sayı azalmaktadır. Mayıs ayında deprem öncesi duruma dönüyoruz. Vatandaşlarımız şu anda ‘evimizi inceleyin’ anlamında bir talepte bulunmuyor. Daha önce talepte bulunan vatandaşlarımız da vazgeçtiklerini söylüyorlar. Sayıları arttı. 2023 yılında 160 bine yakın başvuru aldık. 2022 yılında toplam bin başvuru alınmadı. Günde ortalama 2-3 uygulama ile geçti. 2023 Ocak’ta 71, Şubat’ta 122 bin 58, Mart’ta 28 bin 430, Nisan’da 2 bin 547, Mayıs’ta 1.333’e geriledi. Haziran ve Temmuz’da şimdi üç haneli rakamlara düşüyor. Dolayısıyla başvuru sayısında hızlı bir düşüş var.” (KAYNAK)

kuluncakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu