Ekonomi

Arjantin’de başkanlık seçimini Milei kazandı

Arjantin’de başkanlık seçimini aşırı sağcı Javier Milei kazandı. Sandıkların yüzde 94’ten fazlasının açıldığı seçimin ilk sonuçlarına göre Özgürlük Kalkınma Partisi’nin adayı Milei, yüzde 55,82 oyla cumhurbaşkanı seçildi.

“Peronist” ittifakın adayı ve mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa oyların yüzde 44,17’sini aldı. Vatan için Birlik adayı Massa yenilgiyi kabul etti ve rakibi Milei’yi arayarak seçim başarısından dolayı kendisini tebrik ettiğini duyurdu.

Sonuçların beklentilerinden uzak olduğunu belirten Massa, “Arjantinlilerin önümüzdeki 4 yıl boyunca Milei’yi tercih etmesinden dolayı kendisini aradım ve tebrik ettim. Bunu yaparken de kendisine en kıymetli şeyin bir arada yaşamaya saygı, diyalog ve barış olduğunu aktardım. bu tür zorlukların ortasında barış.” dedi. Arjantin halkının başka bir yol seçtiğini vurgulayan Massa, “Yarından itibaren siyasi ve ekonomik işleyişin tüm sorumluluğu seçilmiş lidere aittir. Bugün Arjantin, güçlü, sağlam ve şeffaf sonuçlara saygı duyan demokratik bir sisteme sahip olduğunu teyit etmiştir.” değerlendirmesini yaptı.

Seçime katılım oranının yüzde 76 olduğu kaydedildi.

aglihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu